Jak vybrat párty stan

Poradíme Vám, na co si dát při výběru stanu pozor.

Párty stany jsou na místním trhu k dostáni v různých kvalitách a tedy i s různou odolností / životností. 

Existují stany železné, ocelové, hliníkové, nůžkové nebo trubkové, s opláštěním z polyesteru nebo PVC. 


My v TENTinu se zabýváme výrobou nůžkových rychlorozkládacích stanů z hliníku a níže Vám vysvětlíme rozdíly mezi námi a levnějšími konkurenčními stany.


Malé párty stany do 50m2 nespadají do žádné normy ČSN, tím pádem se k nám do republiky dováží všemožný asijský brak, který má jedno jediné pozitivum pro potenciálního kupce, a to nízkou cenu.

Od podezřele levných party stanů nelze očekávat, že budou sloužit dlouhá léta. Vydrží většinou jen do prvního silnějšího větrného poryvu, do prvního intenzivnějšího deště nebo sněžení.  Celá řada uživatelů již od koupě nekvalitních nůžkových stanů upustila a chtějí kvalitu, na kterou se budou moci spolehnout především v případě extrémnějšího počasí, které v našich zeměpisných šířkách hrozí každou chvíli, a to po celý rok.

Party stan se skládá ze tří základních částí. Jsou jimi: konstrukce, opláštění a kotvící prvky, případně příslušenství. Začněme tím nejjednodušším. Tím, co dokáže velmi rychle vyhodnotit i naprostý laik, čili neodborník – tedy konstrukcí. V textu níže uvažujeme pouze kovové konstrukce.

KONSTRUKCE BIG HEXAGON

Ocelové/železné  konstrukce nůžkových paty stanů mají výhodu nižší ceny v porovnání s těmi hliníkovými.  Nevýhodu spatřuji v povrchové úpravě ocelových komponent. Ocelové konstrukce musí být povrchově upraveny většinou zinkováním,  komaxitem nebo prostým lakováním. Uvedené povrchové úpravy jsou velmi citlivé na předpřípravu oceli /odmaštění, odstranění koroze surového materiálu/. Pokud není ocelová konstrukce dobře připravena před nanášením zinku, komaxitu nebo laku, což je na lokálním trhu u laciných čínských nůžkových  stanů téměř pravidlem,  dříve nebo později povrchová vrstva odejde a konstrukce Vám zrezne. Je to důsledek nekvalitní předpřípravy a důsledek tření, které vzniká při každé manipulaci s konstrukcí /instalace či deinstalace/. Právě oděr povrchu a následné reznutí bývá největší problém u těchto typů stanů.


Naše firma TENTino s.r.o. ocelové konstrukce vůbec nenabízí, protože se nám před léty neosvědčily v reálné  činnosti – v oblasti pronájmů.


 

Hliníkové konstrukce nůžkových party stanů jsou dražší. Pokud je hliník povrchově upraven eloxací, získává díky této povrchové vrstvě mnohem větší pevnost. Takový rychlorozkládací party stan  „nešpiní“ a vypadá celou dlouhou řadu let důstojně. Proč? Protože nezrezne!  K výrobě hliníkových nůžkových party stanů jsou používány čtyř – šesti a osmihranné profily. I zde platí fyzika – čím více má kov ohybů, tím je pevnější. Nejnižší pevnost a tedy i cenu u hliníkových konstrukcí představují čtyřhranné profily. Bývají ve většině případů v rozměru 3 x 3 cm. Zlatou střední cestu a tedy i rozumné pořizovací náklady představují nůžkové party stany, kde je jako základní profil konstrukce použit šestihran / hexagon a nejpevnější jsou osmihranné profily. Bohužel tvar profilu vždy nezaručuje vyšší pevnost, neboť v 99% případů pak bývá konstrukce ošizena na tloušťce hliníku. Na oko zákazníka tak vypadá stan robustněji, nicméně odolnost má mnohem menší.


V případě hliníkových nůžkových party stanů vnímejte sílu stěny profilu velmi pozorně. Prvním pohledem mohutná konstrukce může být velmi chatrná, je-li síla stěny materiálu nedostatečná. 


věšák 3x3

Kvalitní nůžkové party stany  jsou celokovové. To znamená, bez plastových spojovacích komponent. K čemu Vám budou sebemohutnější profily, když to nejcitlivější, to nejvíce namáhané - tedy veškeré spoje a patky - budou nekovové- z plastu. Tvrdím že úplně k ničemu. Každý plast ztrácí velmi rychle svoji pevnost v případě slunečního svitu /UV záření/ a v opačném případě, je – li pravidelně nebo dlouhodobě vystaven nízkým teplotám pod bodem mrazu.

Lepší variantou nekovových konstrukčních komponent jsou tvrzené kaučukové díly, které jsou pružnější než laciný plast a mají tedy vyšší životnost. Plastové spoje stanovou konstrukci velmi zlevňují,  snižují její životnost a odolnost. Nenechte se zmást mohutností konstrukce, soustřeďte se i na její spoje a patky. Pokud nejsou kovové, potom kupujete Mercedes s motorem Trabanta. V případě, že nůžkový party stan neobsahuje  plastové komponenty, můžeme jej nazývat „celohliníkový“ nebo „celokovový“. A právě takový stan je předurčen k delší životnosti, odolnosti a spolehlivosti.

koláž CELOHLINÍKOVÁ KONSTRUKCE TENTINO BIG HEXAGON

Další velmi důležitou konstrukční částí nůžkového party stanu jsou patky. Jsou – li patky plastové, půdorysně malé s úzkými otvory pro kotvení, počítejte se 100% jistotou, že Váš party stan při prvním silnějším větrném poryvu odletí. Ideální patka je z pozinkované oceli, dostatečně půdorysně velká a větším průměrem otvorů pro kotvení. Pokud je v patce otvorů pro kotvení více, tím lépe. K patkám se ještě vrátím na úplném konci textu.

V místech, kde se nedá kotvit, musíte nůžkový party stan zatížit. Zátěže se vsouvají k noze stanu, právě na výše popisovanou patku. Je-li patka malá, zatížení je nedostatečné. Pokud stavíte stan na měkkém povrchu, kde je možné kotvit, potom použijete kotvící hřeby, které zatlučete přes otvory v patce do země. Jsou-li kotvící hřeby tenké, hladké, krátké, jejich schopnost udržet party stan u země při větrném počasí je minimální.

ROXORYsand bagTENTINO OCEL ZÁVAŽÍ 15 KG 200px

Kupujete-li nůžkový party stan, vnímejte velmi pozorně parametry patek a dodávaných kotvících hřebů a zátěží. Sebelepší párty stan může uletět, pokud není dobře ukotven nebo zatížen. Pokud jste si pořídili levnější party stan s plastovými spoji a s tenkými konstrukčními profily, bývá jeho poškození fatální. U dražších celokovových nůžkových party stanů bez plastových komponent bývá poškození v mnohem menším rozsahu a konstrukce se dají za velmi rozumné ceny  opravit.

Pokud jste vše o konstrukcích pročetli pozorně, jste dostatečně profesionálně informováni o tom, na co se při nákupu soustředit, abyste  nikomu nenaletěli. 

VYBERTE SI Z NAŠICH PRODUKTOVÝCH ŘAD:

SMALL HEXAGON - spolehlivá ekonomická řada nůžkových stanů srovnatelná s konkurencí

BIG HEXAGON - zlatá střední cesta, nejprodávanější řada pro všestranné použití

BIG HEXAGON EXTREME - pro nejnáročnější zákazníky

BIG HEXAGON PVC EXTREME - pro nejnáročnější zákazníky do extrémních podmínek

GABLED- nová řada stanů s parametry BIG HEXAGON, ovšem se SEDLOVOU STŘECHOU

Dodáváme 5 výrobkových řad velice pevných konstrukcí vhodných i pro nejnáročnější klienty.

Jejich rozdíly jsou dobře vidět v přehledné tabulce.

paramtery

 

OPLÁŠTĚNÍ NŮŽKOVÉHO PÁRTY STANU

Opláštění nůžkového party stanu  je  mnohem složitější problematikou. Cílem následujícího textu není připravit každého z Vás na zkoušku na vysoké škole textilní, nýbrž podat srozumitelnou formou alespoň základní přehled o rizicích špatné volby. Přece jen jde o Vaše peníze. Na první pohled vidíte sílu materiálu. Dokážete odhadnout a vyhodnotit jeho gramáž. Vaši pozornosti by neměla uniknout ani kvalita šití, velikost a kvalita zipů + suchých zipů,  jejich přilnavost. Pokud Vám prodejce stan i postaví, uvidíte střih plachet - zda je vše vypnuté a zda vše perfektně sedí. Neprohlédnete ovšem dovnitř chemického složení materiálu, protože nejste jasnovidec. Právě zde je  největší riziková oblast. Chemické složení polyesterové tkaniny /syntetické polymery/, která je k výrobě opláštění rychlorozkládacího party stanu vesměs používána, přímo určuje, jak dlouho Vám vydrží nůžkový party stan  sloužit. Každá polyesterová tkanina má celou řadu specifikací. Prodejci ovšem uvádějí vesměs jen jednu jedinou – gramáž materiálu. Ostatní důležité vlastnosti nebývají zmiňovány. Jsou jimi: UV filtr EN13758, stabilizace barev, vlastnost snížené hořlavosti, faktor fungicidní – protiplísňový a hydrofobní vlastnost, případně zdravotní nezávadnost dle platných vyhlášek č. 84/2001 Sb., č.521/2005/Sb. Profesionální prodejce by měl také vyjádřit základní mechanické vlastnosti textilie, která byla použita pro výrobu opláštění párty stanu. Níže uvádíme minimum pojmů a  vlastností, které poctivý fundovaný prodejce zveřejňuje a popisujeme k čemu daná vlastnost textilie slouží.

Materiál opláštění: 

Velká většina prodejců nabízí polyesterovou tkaninu, ideálně s vnitřním PVC nebo PUR zátěrem, který do jisté míry zvyšuje pevnost materiálu, ale především zlepšuje jeho hydrofobní vlastnost. Jednoduše vyjádřeno – nebude Vám kapat na hlavu uvnitř party stanu, jelikož takto upravený materiál nepropustí v případě deště vodu.

PVC, tedy "autoplachta" je dalším možným materiálem pro výrobu opláštění. Konkurence ji nenabízí, my ano. PVC je vhodné pro stany, které jsou užívány k dlouhodobějším instalacím nebo pro stany používané v oblastech se sněhovou zátěží střechy - v zimních měsících. PVC má vůči sněhu menší adhezi /přilnavost/ než polyester a naše výrobková řada  TENTino  BIG HEXAGON PVC EXTREME disponuje i větší celkovou výškou. Tím, že má stan vyšší vrchol, tedy střecha strmější spád, lépe z ní stéká voda a sjíždí sníh. Stan působí v porovnání s jinými stany i mnohem impozantněji, je nepřehlédnutelný. Výrobková řada stanů TENTino  BIG HEXAGON PVC EXTREME je výborným produktem pro všechny půjčovny vybavení pro společenské akce, protože si opláštění dokáže pronajímatel vyčistit levně a rychle svépomocí. Narozdíl od polyesteru, který musí ve většině případů do čistírny

Na českém trhu je k vidění jako materiál opláštění  i klasický „šusťák“, který zde raději ani nebudu popisovat, protože pořízení stanu se šusťákovým opláštěním - je vyhozením peněz. Nevydrží to vůbec nic.

Gramáž materiálu opláštění:

Pro potřeby výroby opláštění nůžkových party stanů existují gramáže polyesterové tkaniny 180,220,300,430,450 a 500 gramů/m². Vysoká gramáž tkaniny zajišťuje  kvalitní, dostatečnou mechanickou odolnost opláštění z těchto hledisek: Tlak vodního sloupce, Odolnost v otěru, Pevnost v osnově/útku, Pevnost v tahu podélně/příčně. Čím vyšší je gramáž, tím vyšší je poréznost materiálu a tím hůře se materiál čistí. Vysoká gramáž materiálu opláštění je Vám ovšem zcela k ničemu, pokud nemá materiál opláštění chemickou ochranu proti působení UV záření. Podrobněji o UV níže.

Zdrhovadla - Zipy:

Vzájemné propojení bočních stěn party stanů  je řešeno buď pomocí zipů nebo pomocí suchých zipů. Propojení pomocí zipů je vzhlednější. Zipy mají své  velikosti a materiály.  Čím je velikost/mohutnost zipu větší, tím déle Vám vydrží sloužit, protože ustojí více cyklů. Kvalitní zip poznáte podle velké šířky článků. Vhodné jsou plastové zipy, které nezreznou. Zde není kov příliš žádoucí. Kvalitu zipů prověří každý silnější vítr. Nekvalitní levný zip může v případě větrného počasí zničit celé, podstatně dražší, opláštění.

Stuhové uzávěry - suché zipy:

Suché zipy jsou používány k připevnění bočního opláštění ke střeše, k zajištění bočních plachet k noze party stanu a k uchycení střechy ke konstrukci party stanu. Záleží na šířce suchého zipu a především na tom, jakou má přilnavost a jak kvalitně je přišit k opláštění nůžkového party stanu. Opět je to vítr, kdo prověří kvalitu suchých zipů. Čím je suchý zip širší a přilnavější a čím lépe je přišit k opláštění, tím větší  šanci na přežití má Váš  nůžkový party stan ve větrném počasí. Nekvalitní suché zipy mohu v konečném důsledku zničit v podmínkách silných větrných poryvů i celý party stan. Čím vyšší je gramáž opláštění, tím vyšší adhezi musí suché zipy mít. U gramáže opláštění vyšší než 300g/m2 musí být suchý zip přišit k materiálu opláštění již 4 liniemi. Čím více linii prošití, tím více roznesete tlak v bodech, které tlaku čelí. 4 linie prošití suchých zipů ukazují svá pozitiva a svůj smysl především u starších plachet, které mají za sebou konfrontaci se stovkami hodin slunečního svitu, kdy vlákna tkaniny ztrácí svoji viskozitu a pružnost přechází v křehkost. Věřte, že za 20 let vývoje a testování stanů na naši půjčovně o tomto víme opravdu hodně.

Kvalita střihu a šití:

Špatně střižené a sešité opláštění, které je na konstrukci nedostatečně vypnuté je jednak neestetické, ale především je zdrojem poškození stanu. Necháte-li stan déle bez dozoru při intenzivním dešti nebo  sněžení, mohou se udělat u nevypnutých střešních plachet kapsy s vodou, pod jejichž váhou stan zkolabuje. I zde se hlásí vítr o slovo. Vše, co není dostatečně vypnuté, natažené – je větrem velmi rychle zničeno.

UV stabilizace:

UV stabilizace materiál opláštění nůžkového party stanu dost citelně prodražuje. Tento faktor je ze všech vlastností materiálu opláštění ten úplně nejdůležitější. S jeho absencí se i sebelepší opláštění rozpadne.  Pokud je UV stabilizace nekvalitní nebo žádná, plachty dlouhodobě nebo pravidelně  vystavené slunečnímu svitu zkřehnou a začnou se trhat. Čím je gramáž plachty vyšší, tím pomaleji toto stádium nastane. Bez UV stabilizace je pravděpodobnost stadia křehnutí a trhání 100%!  UV stabilizace opláštění je na českém trhu velmi vzácná! Sebevyšší gramáž opláštění je k ničemu, pokud materiál neobsahuje chemickou složku UV stabilizace.

Stálobarevnost na světle:

Stálobarevnost znamená odolnost barev materiálů vůči ztrátě barevného odstínu čili vyblednutí. Čím je faktor stálobarevnosti vyšší /škála hodnot 1 - 8/, tím déle barvy drží  a tím dražší  je materiál opláštění.  Nejvyšší formu stálobarevnosti představuje materiál s parametrem  Yarn dye /obarvená příze/.Polyesterová vlákna jsou ze své podstaty hydrofobní, proto je nutné použít v případě Yarn dye drahá disperzní barviva, které obarvují každé jednotlivé vlákno, nikoliv již hotovou tkaninu, což zajišťuje absolutně nejlepší stálobarevnost. Vzhledem k tomu, že je materiál s parametrem Yarn dye nákladný, nikde a nikdy jsem se s ním na lokálním trhu nesetkal.  

Normy stálobarevnosti: B02, ČSN EN ISO 105-B03, B04, ČSN EN 20105 - C01, ČSN EN 20105 -C02 , ČSN EN 20105 -C03, ČSN EN 20 105 - C04, ČSN EN 20105 -C05

Fungicidní vlastnost - protiplísňová:

Fungicidní vlastnost - tedy protiplísňová úprava materiálu nůžkový party stan také citelně prodraží. Pokud složíte plísním odolný party stan mokrý a necháte ho zapařený několik dní stát bez povšimnutí  - plísním se stejně nevyhnete. Nikoliv uvnitř materiálu, ale na jeho povrchu a nikdy celou plíseň již neodstraníte. Stačí malý mrtvý hmyz přilepený na materiálu opláštění, který v případě laxnosti ve vysoušení opláštění – plíseň rozjede. Velmi pečlivé vysoušení opláštění před jeho uskladněním je jedinou obranou před plísněmi. Stačí nechat stan na sluníčku, ve vánku oschnout a můžete ho s klidným svědomím uskladnit. Pozor! Největším zdrojem vlhkosti a tedy i plísní jsou transparentní komponenty –  okna v bočních plachtách. Okna se opocují, pouští do nůžkového party stanu světlo. Zvyšují vnitřní teplotu a způsobují vypařování čehokoliv uvnitř jinak suchého. Pokud si koupíte party stan s okny, buďte při jeho vysoušení dvojnásobně pečliví.

Snížená hořlavost:

U  party stanů do 49,99 m2 půdorysné plochy není podmínka snížené hořlavosti povinná viz ČSN EN 13782. Letité zkušenosti z oblasti pronájmů, které jsou hlavní činností naší firmy TENTino s.r.o., praví, že je tento parametr materiálu pro běžné používání nůžkového party stanu – ZBYTEČNÝ.

Všechny výše uvedené vlastnosti materiálu opláštění nejsou zadarmo. Pokud porovnám nákupní cenu opláštění vyrobeného ze základního polyesteru, který nemá vůbec nic z výše uvedených parametrů, což je u nás v České republice běžný standart -  s tím nejlepším, co vývoj, technologie a trh nabízí, dostávám se  cenou  o 300% výše.  To už je úroveň neprodejnosti na lokálním trhu. Je tedy nutné určit priority, které vygenerují takovou cenu, která je pro kupující ještě akceptovatelná. Naše firma TENTino s.r.o. působí v oboru od roku 2001. 20 let zkušeností pocházejících z oblasti pronájmů  techniky, o kterou se pročítáním mého textu zajímáte, přineslo nedocenitelné poznatky. Našli jsme tu správnou míru KOMPROMISU mezi vlastnostmi opláštění a finální prodejní cenou. Jako jediní na trhu pro Vás zveřejňujeme veškeré mechanické parametry opláštění. Úcta k zákazníkovi znamená, že je přesně informován o tom, co kupuje. Věřím, že i naše konkurence do budoucna půjde stejnou  cestou a Vy  zákazníci, budete schopni reálně porovnat nůžkové party stany, které jsou na trhu k dostání.

Pozoruji během 4 let, kdy je tento text veřejně dostupný, text, jehož autorem je Ing. Pavel Hašek, náš jednatel a šéf, že se našla jedna firma, která se nás snaží co nejvíce kopírovat. Pochází z jižních Čech. Zkopírovali a modifikovali tento text na svém webu a snaží se nabízet u výrobků podobné parametry. Věřte, že 20 let zkušeností z testování z oblasti pronájmů nikdo nezkopíruje kliknutím myši. Ani oni. Vždy budeme o krok napřed. Svědčí o tom nejdůležitější místo na celém stanu - spojení patky s nohou. Žádné nýty, žádné šroubečky jako u nich. U našich stanů je patka od nohy neoddělitelná. Nikdy se Vám u našich stanů nestane, aby kvalitně ukotvený stan z patek odletěl tak, ža Vám zůstanou jen patky. Pokud jako výrobce neumíte kvalitně vyřešit spojení patky a nohy, pak Vám jsou všechna ostatní superlativa v ostatních parametrech úplně k ničemu.

Za 20 let na trhu jsou stany TENTino všude ve Vašem sousedství. Jsou jich desítky tisíc. Přejete si referenci z Vašeho sousedství? Zavolejte, najdeme v databázi zákazníka, který stan od nás zakoupil a zároveň je kousek od Vaší lokality.

Věřím, že Vám můj text napomůže k odbornější orientaci v party stanové džungli s názvem Česká republika, kde prakticky neplatí žádná regulace a absolutně žádná pravidla. Takové prostředí přirozeně láká všemožná individua, která nevědí o našem oboru nic. Jediný jejich motiv je – vydělat  v prostředí bez pravidel na Vaší neinformovanosti, neznalosti.

!!!Buďte ostražití, nebuďte naivní!!!

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz